Wednesday, 4 April 2012

Rancangan Mengajar



RANCANGAN MENGAJAR
Nama Kelas : Kelas Ceria
Bilangan Murid :  25 orang
Umur : 5 Tahun
Minggu&Hari : 6 & Khamis
Cadangan masa:  40 minit
Tema: -
Tunjang utama : Tunjang Sains dan Teknologi (Awal Sains)
Tunjang disepadukan : Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika (Kreativiti)
Standard pembelajaran utama:                 
(ST 13.5.1.5) Bekerjasama dengan kawan-kawan dalam bilik darjah  semasa menggunakan komputer
(KTI 1.1.5) Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu

Objektif pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid boleh:
        i.            Murid-murid dapat bantu- membantu dengan kawan-kawan dalam bilik darjah semasa menggunakan computer

      ii.            Murid-murid dapat mewarnakan gambar dalam ruang tertentu

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid sudah dapat bekerjasama dengan kawan-kawan dalam bilik darjah semasa menggunakan komputer.
Penerapan nilai :Memberi respon,yakin, berani, bersungguh-sungguh, peka, rajin
Alat Bantu Mengajar ( ABM ) : Bendera, komputer, slide show, lembaran kerja.
KBKK :Menjana idea            
Langkah
Masa

          AktivitiPengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR

Set Induksi
(5minit )

-Guru masuk ke dalam bilik makmal dengan membawa 14 batang bendera

-Guru menerangkan kesemua 14 buah negeri dengan menggunakan bendera mengikut negeri..

-Murid-murid melihat apa yang dibawa oleh guru dengan pandangan yang berbeza-beza.

-Murid-murid mendengar dengan tekun apa yang diterangkan oleh guru.


ABM : Bendera

Objektif :-

Nilai : Tekun

KBKK : Menjana idea

Langkah 1
(10minit)

-Guru bersoal jawab mengenai negeri-negeri yang terdapat di Malaysia.



-Guru menunjukkan gambar bendera dengan menggunakan slide show.










-Murid-murid memberi respon yang baik dan menjawab setiap soalan yang disoal  oleh guru mereka.

-Murid-murid melihat dengan bersungguh-sungguh apa yang ditunjukkan oleh guru pada Slide show.



ABM : Slide show

Objektif : -


Nilai: Memberi respon, bersunguh-sunggh

KBKK : Menjana idea



Langkah 2
(15minit)

-Guru membahagikan setiap satu buah komputer kepada dua orang murid dan setiap pasangan bendera yang berlainan dalam program paint.

-Selepas itu, guru meminta murid mewarnakan bendera yang telah disediakan oleh guru di program paint tersebut.

-Murid-murid memberi respon yang baik dan mendengar dengan peka apa yang diarahkan oleh guru mereka.


-Murid-murid sangat gembira dan tidak sabar uneuk mewarnakan bendera dengan rajin dan bersungguh-sungguh.

ABM : Komputer

Objektif : (i) & (ii)

Nilai :peka, gembira, bersungguh-sunnguh, memberi respon, rajin

KBKK : Menjana idea

Langkah 3
(5 minit)

-Kemudian, guru memberikan lembaran kerja kepada murid –murid dengan meminta mereka padankan setiap gambar negeri-negeri dengan perkataan yang telah disediakan.






-Murid-murid memberi respon  membuat lembaran kerja yang diberikan oleh guru mereka dengan padankan gambar negeri dengan perkataan yang telah disediakan dengan rajin dan bersungguh-sungguh.

ABM : Lembaran kerja

Objektif : (i) & (ii)

Nilai :Rajin, bersungguh-sungguh, memberi respon

KBKK : Menjana idea

Penutup
(5minit)

-Guru meminta murid-murid menghantar lembaran kerja  dihadapan


-Guru bersoal jawab dengan murid-murid apa yang dipelajari pada hari ini iaitu menerangkan negeri-negeri yang terdapat di dalam Malaysia serta bendera.

-Murid mendengar arahan guru dan menghantar lembaran kerja  dihadapan.

-Murid-murid member respon yang baik dan menjawab soalan guru dengan yakin dan bersungguh-sungguh apa yang dipelajari pada hari ini.

ABM : Lembaran kerja

Objektif : (i) & (ii)

Nilai : Memberi respon, yakin, bersungguh-sungguh

KBKK : Menjana idea





















LEMBARAN KERJA
Padankan bendera di bawah.

                                                              


                                                                           PERLIS

                                                                       

                                                                         
                                                                         MELAKA

                                                                      


  

                                                                          PERAK


No comments:

Post a Comment